Tjedan mozga – Mozgamo o mozgu
16. ožujka 2017.
Dan voda – Izlet na Klokun
21. ožujka 2017.

Tjedan mozga - Zavod za javno zdravstvo


17.3.2017.

Na inicijativu Hrvatskog instituta za istraživanje mozga koji i ove godine sudjeluje u obilježavanju Dana Alliance for Brain Initiatives, kampanje za popularizaciju znanja o funkcijama mozga i neuroznanosti. U Hrvatskoj se 16. godinu zaredom provodi pod nazivom Tjedan mozga, u periodu od 13. – 19. ožujka. Cilj je upoznati širu javnost sa značenjem istraživanja mozga u 21. stoljeću.


Prenosimo sažetak iz dopisa Ivice Kostovoća, predsjednika HDN-a i prof.dr.sc. Miloša Judaša, ravnatelja HIIM-a, povodom obilježavanja “16. tjedana mozga u Hrvatskoj”:

… Slijedom velikog zanimanja javnosti za nove spoznaje o mozgu, temeljni ciljevi obilježavanja Tjedna mozga su:

  1. pitanja ljudske naravi i ponašanja (otkrivanje uzroka neuroloških i duševnih bolesti)
  2. javnosti se žele približiti temeljna istraživanja u kliničkoj promjeni i stvarnoj pomoći u postupku dijagnoze i liječenja neuroloških poremećaja
  3. važnu ulogu u promociji istraživanja mozga ima Europsko vijeće za istaživanje mozga, koje objedinjuje napore u programu istraživanja mozga kao trajnom prioritetu
  4. veliko zanimanje društva za znaje o mozgu donose izazove znanosti: odnos mozga i uma, pitanje genetske osnove ljudskih funkcija, kao što su govor, svijest o samome sebi i razumijevanje mišljenja drugih

Hrvatsko društvo za neuroznanost izabralo je zanimljive teme za ovogodišnji Tjedan mozga s ciljem nastavka dijaloga s javnošću:

1. PRVE TRI GODINE ŽIVOTA: RAZVOJ MOZGA DJETETA – razvoj mozga tijekom trudnoće i prvih godine života ključne su teme u sustavu odgoja i obrazovanja – kako se interakcijom neuronskih mreža i okoline razvijaju složene umne funkcije koje nas čine ljudima
2. MOZAK I PROSTOR – uvjerenje da oblikovanje prostora utječe na razvoj i funkcije ljudskog mozga – stimulansi iz prostora utječu na oblikovanje kortikularnih modula…”

Ovim povodom danas smo u našem vrtiću ugostili djelatnice Zavoda za javno zdravstvo iz Dubrovnika, Karmen Kmetović Prkačin, socijalnu radnicu i Ninu Crnogorac Šabić, medicinsku sestru, koje su za predškolske polaznike vrtića održale dvije radionice.

Nakon razgovora o mozgu i upoznavanja s maketom mozga, slijedile su vježbe, lijepljenje sličica s motoričkim funkcijama kojima mozak upravlja, ubacivanje loptica s nacrtanim emotivnim stanjima, interaktivno sudjelovanje djece odgovaranjem na pitanja…

Na kraju je palo i obećanje djece da će s odgojiteljicama barem jedan put tjedno raditi vježbe za mozak i održavati ga u formi.

Zahvaljujemo vrijednim djelatnicama Zavoda i voditeljici Službe za promicanje zdravlja ZZJZ Dubrovačko – neretvanske županije, mr Ankici Džono Boban što su nas uvrstili u svoj program i posjetile nas u našim vrtićima s odličnim edukativnim radionicama za djecu, koje su održale u Centralnom vrtiću Ploče i Područnom vrtiću Komin.