Mjere sigurnosti u prehrani
29. svibnja 2019.
Nacionalni program ZUBNA PUTOVNICA
5. lipnja 2019.

POJAVA OSPICA U SPLITSKO – DALMATINSKOJ ŽUPANIJI

Nastavni zavod za javno zdravstvo Splitsko – dalmatinske županije izvijestio je da su zabilježena dva nepovezana slučaja bolesti ospica kod odraslih necijepljenih osoba u proteklom tjednu (19.05.2019. – 25.05.2019.) u Splitsko – dalmatinskoj županiji. Zbog slabije procijepljenosti, osobito male djece i zbog visoke zaraznosti ospica, u tijeku turističke sezone, smo u povećanom riziku za širenje bolesti i nastanak epidemije u Splitu i Splitsko – dalmatinskoj županiji. Kod necijepljene djece i mlađih odraslih osoba s     febrilno – kataralno – osipnom bolesti potrebno je posumnjati na OSPICE, kontaktirati izabranog liječnika, te postupiti prema uputi. Epidemiološka služba Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko – dalmatinske županije u tijeku je s provedbom protuepidemijskih mjera i sprječavanja daljnjeg širenja bolesti:

  • pozivaju se svi roditelji necijepljene male djece i nepotpuno cijepljene školske djece da se jave svom izabranom pedijatru i doktoru školske medicine na predviđeno MRP cijepljenje
  • pozivaju se mlađe odrasle osobe da provjere svoj cjepni status u osobnoj evidenciji ili kod svog liječnika, te ukoliko nisu cijepljene ili su nepotpuno cijepljene (primile samo jednu dozu MRP cjepiva), mogu se javiti epidemiologu u Nastavni zavod za javno zdravstvo Dubrovačko neretvanske županije i docijepiti se protiv ospica

Zdravstvena voditeljica
Magdalena Despetović, dipl.med.techn.

Nastavni zavod za javno zdravstvo Splitsko – dalmatinske županije izvijestio je da su zabilježena dva nepovezana slučaja bolesti ospica kod odraslih necijepljenih osoba u proteklom tjednu

Pripremila: Magdalena Despetović, zdravstvena voditeljica