Informatika – aktivnosti za srpanj 2020.

Program za djecu s poteškoćama – aktivnosti u srpnju 2020.
4. kolovoza 2020.
Glazbeni program – aktivnosti za srpanj 2020.
14. kolovoza 2020.

srpanj,  2020.


U srpnju smo  kroz program informatike u vrtiću uz pomoć programa Scratch upoznali programiranje.

Scratch je programski jezik koji kroz igru upoznaje djecu sa programiranjem. Ovaj dio programa smo odrađivali u manjim grupama nego obično, tako da su sva prisutna djeca mogla dobiti dovoljno vremena da ga isprobaju.


Sva djeca su za početak naučila kako ući u program Scratch, te su se upoznali sa dijelovima programa.  Svako dijete je dobilo priliku da samo uđe u program i izabere jedan od ponuđenih likova, odnosno objekt koji će nešto raditi na pozornici – na ponuđenoj pozadini.

Za početak su naučili kako izabrati lik, te mu promijeniti boju po svojoj želji,  te kako taj lik pomjerati lijevo-desno, odnosno rotirati ga lijevo ili desno. Svi su ga rotirali u jednu od strana dok lik ne bi dubio na glavi što im je bilo posebno zanimljivo. Pojasnila sam im da je to tek početak onoga što nam ovaj program nudi, te da ćemo cijelo ljeto raditi na njemu, proširujući svoje znanje i kroz igru učeći programiranje.