Sveti Nikola
14. prosinca 2021.
Božićna priredba
10. siječnja 2022.

Vodene kozice

‘Virus Varicella Zoster – VODENE KOZICE.

20.12.2021.


Varicela je akutna, sistemska infekcija, obično dječje dobi, koju uzrokuje varicella–zoster virus (humani herpes virus tip 3). Obično počinje blagim općim simptomima koje ubrzo prati izbijanje osipa koji se pojavljuje na mahove, a karakteriziraju ga makule, papule, vezikule i kruste.

Rizične skupine za nastanak teških neuroloških ili drugih sistemskih komplikacija (npr. upala pluća) su odrasli, novorođenčad i bolesnici koji su imunokompromitirani ili imaju neku drugu poticajnu bolest.

Preboljela varicela ostavlja doživotnu imunost. Svu zdravu djecu i osjetljive odrasle treba cijepiti živim oslabljenim cjepivom protiv varicele. Posebno je važno cijepiti žene generativne dobi i odrasle s kroničnim bolestima.