Ljudsko tijelo
9. studenoga 2012.Kulturna baština
PEDAGOŠKA GODINA: 2010./11.
PROJEKT „ KULTURNA BAŠTINA“:
ODGOJITELJICA – PRIPRAVNICA ANASTAZIJA MUSULIN I MENTORICA SNJEŽANA MERDŽAN
Poticaj za projekt
Pitanje dječaka koji je primijetio sliku ljudi iz različitih dijelova Hrvatske u svojim nošnjama: „Da li su ovo stari ljudi?“ Baština koja je kroz povijest ostala očuvana često je jedinstvena i nenadomjestiva, te ostavlja odgovornost očuvanja i prenošenja na slijedeću generaciju.Cilj projekta
probuditi dječji interes za kulturnu baštinu.
Etape projekta
- Putem istraživanja upoznavanje djece s neretvanskom nošnjom
- Upoznavanje sa starim predmetima
- Upoznavanje sa starim zanatima
- Upoznavanje sa starim instrumentima
- Razvijanje sposobnosti uočavanja veza između premeta i društvenih odnosa: običaja, blagdana, svečanosti
- Naučiti neke neretvanske folklorne plesove
- Razvijati spoznaju o očuvanju i njegovanju kulturne baštine
- Poticati razvoj kulturne baštine
Tijek projekta
- Odgojiteljice su počele prikupljati različite predmete i literaturu ( slike, članke ). U sobi je određeno mjesto gdje je materijal odlagan, a centar su nazvali: Kulturna baština.
- Pomoć bake Stane naše pripravnice u prikupljanju saznanja o nekadašnjem načinu života. Baka je posudila svoju staru narodnu nošnju i bila bogati izvor znanja i iskustva….
- Spominjanje jezičnih izraza koji se u današnje vrijeme rijetko koriste potaklo ih je na stvaranje RJEČNIKA STARIH RIJEČI
- Svakodnevno obogaćivanje centra Kulturna baština u sobi
- Povezivanje sa našom tetom Marijanom ( naša spremačica iz vrtića Rogotin) koja pleše u folkloru.
- Posjet Rogotinskom vrtiću gdje su se djeca upoznala sa starom nošnjom neretvanskog kraja koju su nosile plesačice KUD-a « Marko Markota» iz Rogotina, a koje su djeci izvele splet izvornih plesova ( desanski šotić, momički šotić i rogotinsku mažurku ), uz pjevanje izvornih pjesama. Muški članovi KUD-a svirali su tri različite stara instrumenta ( ljeru, gitaru i mandolinu ), te djecu upoznali sa karakteristikama pojedinog instrumenta.
- Roditelji – pomagači u izletu ponudili su daljnju pomoć u sudjelovanju u projektu, te prikupljanju raznih materijala.
- Likovno izražavanje na temu baštine raznim tehnikama: dijelove muške i ženske nošnje – drvene bojice, pastele, tempera; cijelu nošnju – tehnika gratež ( pastela, kreda, tuš, čačkalice ); stare torbe – flomasteri; izrada starinskih torbi od vune; pletenje kose u pletenice......
- Usvajanje pjesmice „Igra kolo“ i brojalice „ Baba kulin vari“
Izlet u etno-selo Kokorići pored Vrgorca, uz velikodušnu pomoć i suradnju naših roditelja koji su nam pomogli organizirati prijevoz.
ped.god. 2010 / 2011.
Baština koja je kroz povijest ostala očuvana često je jedinstvena i nenadomjestiva, te ostavlja odgovornost očuvanja i prenošenja na slijedeću generaciju.