Samostalnost djeteta
30. prosinca 2016.
Agresivnost djece predškolske dobi
30. prosinca 2016.

Young mother and her daughter drawing together. Also perfect for kindergarten/daycare context., Image: 162087601, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia, Alamy

Kako pripremiti djecu za polazak u jaslice, odnosno vrtić?

 
 

Proces prilagodbe specifičan je za svako dijete i ovisi o djetetovom temperamentu, prijašnjim iskustvima, obilježjima dosadašnjeg ponašanja, a osobito o stavu roditelja prema vrtiću i odgojiteljima. Događa se da komunikativno dvogodišnje dijete kroz par dana s oduševljenjem dolazi u jaslice, a povučeni četverogodišnjak treba više od mjesec dana za prilagodbu.

Dijete može plakati prilikom spremanja za vrtić, kod dolaska i tijekom boravka u grupi, prilikom odlaska kući…, protestirati, odbijati hranu, ponašati se bijesno, bezvoljno, razdražljivo, povučeno, napadati, gristi… Često se tada osjeća napušteno, osamljeno, zbunjeno jer ne razumije kako to da ga mama i tata koji ga vole, ostavljaju  samoga u nepoznatom okruženju tako dugo. Kod djeteta može doći do regresije u ponašanju pa dijete ne čini ono što je moglo i što je prije samostalno radilo (dijete ponovo počinje mokriti u krevet, sisati prst, puzati, iako je već hodalo, tražiti dudu varalicu i sl.).

Ovakva ponašanja normalna su u razdoblju adaptacije. Ona će nestati  kada se dijete prilagodi novoj okolini, djeci, odraslima, novom načinu života i novim pravilima.   Adaptacija nije gotova kad dijete prestane plakati, već kad počne spontano izražavati svoje osjećaje.

Savjeti kako pripremiti dijete za polazak u jaslice ili vrtić

  • pripremajte dijete 1-2 mjeseca prije početka pohađanja vrtića ili jaslica. Kod djeteta njegujte interes za igru i druženje s vršnjacima
  • nikad ne zastrašujte dijete, ne prijetite mu vrtićem. Prijetnje stvaraju predodžbu o vrtiću kao o mjestu gdje se doživljava neugoda
  • dobro je ako dovedete dijete nekoliko dana ranije da upozna prostor, dvorište, odgajatelja i drugu djecu. Prve dane ne treba dijete ostaviti dulje od 2-3 sata
  • nastojte da dijete ne doživi dvije nove situacije istodobno, npr. preseljenje u drugi stan, rođenje mlađeg brata ili sestre i polazak u vrtić
  • nemojte odmah otići nakon što ste ga dopratili. Otiđite s napomenom kada ćete  doći po njega.
  • prvih dana dođite Vi po dijete, ne šaljite druge osobe po njega.
  • ako dijete samo ne priča o dojmovima iz vrtića nemojte ga o tome pretjerano ispitivati.
  • budite spremni na to da će prvih dana dijete kod kuće tražiti više nježnosti i pažnje.
  • ako primjetite da se dijete postepeno od Vas udaljava i da se veseli vrtiću, radujte se – to je dobar znak da uspješno odrasta i prilagođava se novoj situaciji.
  • pripremite i sebe! Budite prijazni, dobronamjerni,  razgovarajte s djetetom.

Ako Vi osjećate strah i nesigurnost pred odvajanjem on će prijeći i na dijete.